NC

North Carolina 2012 Election Results

Posted in: NC by igodinez on November 7, 2012 | No Comments

While we celebrate Obama’s re-election as a resounding victory for women and offer huge congratulations to those PPHS Action Fund endorsed candidates who won their races; it goes without saying we have a tough road ahead of us here in North Carolina.  The conservative anti-women’s health majority in the NC General Assembly has retained full control of the legislative branch and also won the NC Gubernatorial race.
Despite this, we celebrate that women were the single largest group to early voters in North Carolina and we will demonstrate that  North Carolina’s women will be watching on January 30, 2012-when the NC General Assembly reconvenes.
STATEWIDE
Lost Walter Dalton for NC Governor
Lost Linda Coleman for Lt. Governor
Won Wayne Goodwin for Insurance   Commissioner
Won Elaine Marshall for Secretary   of State
Won June Atkinson for Superintendent   of Public Instruction
Won Janet Cowell for NC   Treasurer
Lost Judge Sam Ervin for State   Supreme Court 
NC STATE SENATE
Won Stan White (SD 1, Beaufort,Camden, Currituck,   Dare, Hyde, Pasquotank,Tyrrell,Washington)
Won Clark Jenkins (SD 3, Edgecomb, Hertford,   Martin,Northampton, Bertie,Chowan,Washington, Tyrrell)
Won Ed Jones (SD 4, Bertie, Chowan, Gates,Halifax,   Hertford,Northampton, Perquimans):
Lost Deb Butler (SD 9, New Hanover)
Won Michael Walters (SD 13, Hoke, Robeson)
Won Dan Blue (SD 14, Wake)
Lost Sig Hutchinson (SD 15, Wake)
Won Josh Stein (SD 16, Wake)
Lost Doug Berger   (SD 18 Franklin, Granville, Vance, Warren)
Won Floyd McKissick, Jr. (SD 20Durham)
Won Mike   Woodard (SD 22, Durham, Person)
Won Ellie   Kinnaird (SD 23 Orange, Chatham)
Lost Myra Slone (SD 27Guilford)
Won Gladys Robinson (SD 28, Guilford)
Won Earline Parmon (SD 32, Forsyth)
Won Dan Clodfelter (SD 37,Mecklenburg)
Won Malcolm Graham (SD 40, Mecklenburg)
Won Martin Nesbitt (SD 49, Buncombe)
NC STATE HOUSE
Won Winkie Wilkins (HD 2, Granville, Person)
Won Annie Mobley (HD 5, Hertford, Pasquotank,   Bertie & Gates)
Won Angela Bryant (HD 7, Nash & Franklin)
Lost Marian McLawhorn (HD 9, Pitt)
Won Duane Hall (HD 11, Wake)
Won Susi Hamilton (HD 18, New Hanover &   Brunswick)
Lost Emilie Swearingen (HD 19, New Hanover)
Won Larry Bell (HD 21, Sampson,Wayne)
Won Joe Tolson (HD 23 Edgecomb, Martin)
Won Jean Farmer-Butterfield (HD 24, Edgecombe,   Wilson)
Lost Jan Mills (HD 25, Franklin, Vance)
Lost Jenifer Bubenik (HD 26, Johnston)
Won Michael Wray (HD 27,Halifax,Northampton)
Won Larry Hall (HD 29,Durham)
Won Paul Luebke (HD30,Durham)
Won Henry “Mickey” Michaux (HD 31,Durham)
Won Nathan Baskerville: (HD 32 Vance, Warren,   Granville)
Won Rosa Gill (HD 33, Wake)
Won Deborah Ross (HD 34, Wake)
Lost Lori Millberg (HD 35, Wake)
Lost Lisa Baker (HD 36, Wake)
Lost Jason Wunsch (HD 37, Wake)
Won Yvonne Holly (HD 38, Wake)
Lost William “Watt” Jones (HD 40, Wake)
Lost Jim Messina (HD 41, Wake)
Won Marvin Lucas (HD 42,Cumberland).
Won Elmer Floyd (HD 43,Cumberland)
Won Rick Glazier (HD 44,Cumberland)
Lost Eddie Dees (HD 45,Cumberland)
Won Charles Graham (HD 47, Robeson)
Won Garland Pierce (HD 48,Scotland, Robeson,   Hoke,Richmond)
Lost Keith Karlsson (HD 49, Wake)
Won Valerie Foushee (HD 50,Durham)
Won Deborah McManus (HD 54, Chatham)
Won Verla Insko (HD 56,Orange)
Won Pricey Harrison (HD 57,Guilford)
Won Alma Adams (HD 58,Guilford)
Won Marcus Brandon (HD 60,Guilford)
Lost Patty Philipps (HD 63, Alamance)
Won Ken Goodman (HD 66,Richmond, Hoke,Scotland,   Robeson,Montgomery)
Won Evelyn Terry (HD 71, Forsyth)
Lost Martha Alexander (HD 88,Mecklenburg)
Lost Robin   Bradford (HD 92, Mecklenburg)
Won Rodney Moore (HD 99,Mecklenburg)
Won Tricia Cotham (HD 100,Mecklenburg)
Won Beverly Earle (HD 101,Mecklenburg)
Won Becky Carney (HD 102,Mecklenburg)
Won Carla Cunningham (HD 106,Mecklenburg)
Won Kelly Alexander ( HD 107,Mecklenburg)
Won Susan Fisher (HD 114 Buncombe)
Lost Susan Wilson (HD 115 Buncombe)
Lost Jane Whilden (HD 116, Buncombe)
Lost Ray Rapp ( HD 118 Haywood, Madison, Yancey)